Warto wiedzieć, że pita przez nas kawa a właściwie zawarta w niej kofeina uaktywnia się dopiero po 30 minutach i wykazuje działanie przez około 4 do 5 godzin. Specjaliści wskazują jednak, by unikać picia jej na czczo a także tuż po przebudzeniu, ponieważ wtedy poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu jest w naszym organizmie najwyższy. Pobudzenie więc organizmu dodatkowo poprzez kofeinę może prowadzić do złego samopoczucia. Sięgając więc po kawę o poranku warto zrobić to po dobrze zbilansowanym posiłku, a także zaplanować na jej wypicie chwilę przerwy by móc cieszyć się i delektować każdym łykiem tego napoju. Najlepiej więc pić w momentach, w których poziom naszego kortyzolu spada. Największy pojawia się rano w okolicach godziny 8:00 i 9:00, potem między 12:00-13:00 a następnie wieczorem w okolicach godziny 17:00 i 18:00. Picie kawy pomiędzy tymi godzinami pozwala nam korzystać zarówno z pobudzenia kofeiną zawartą w kawie, jak również naturalnym kortyzolem i nie przesadzić z ich dopuszczalną dawką.

Espresso, cappuccino, a może latte – przepis na poranną kawę w łóżku

Każda kawa podana do łóżka smakuje doskonale. Nie ma również jednej zasady, że co poranek powinniśmy pić tę samą. Dlatego poniżej przedstawiamy trzy najpopularniejsze kawy: espresso cappuccino i latte, które możesz swobodnie pić w sypialni, w zależności od tego na jaką kawę akurat masz ochotę.

Espresso to idealny sposób na szybkie pobudzenie. Nazwa wywodzi się od włoskiego przymiotnika „espressivo” oznaczającego „wyrazisty”. Taką kawę parzyć się najczęściej z mieszanki różnych gatunków a na jej powierzchni unosi się delikatna pianka. Doskonale smakuje zarówno z cukrem jak i sama. Stanowi również doskonałą bazę do przygotowania cappuccino a także latte. Najczęściej pijemy je w małych filiżankach, które warto podgrzać przed samym podaniem. Dodatkowo często w restauracjach podaje się do niego również małą szklankę wody. Ma ona pomóc w przepłukaniu kubków smakowych nim skosztujemy kawy. Taką samą technikę możemy przyjąć w zaciszu naszej kuchni a potem sypialni, w której wypijemy tę pyszną kawę.

Cappuccino to drugi chętnie wybierany napój kawowy, którego głównymi składnikami jest wspomniane espresso a także spienione mleko. Sekretem jest odpowiednie spienienia mleka, tak by pianka była pozbawiona pęcherzyków powietrza. Najlepiej serwować ją w filiżankach o pojemności 150 do 200 ml. Można również dodać do niej słodkie ciasteczko lub maślany herbatnik.

Z kolei caffe latte to propozycja dla fanów mlecznych kompozycji. Niektórzy mówią, że to połączenie kawy z deserem, a to za sprawą tego, że często dodajemy do nich syropy smakowe czy posypki. Najczęściej latte podawane jest w wysokiej szklance, przez którą możemy zobaczyć, jak łączą się ze sobą poszczególne jej warstwy, czyli kawa, pianka i słodkie dodatki. Pianka powinna być zbita a jednocześnie puszysta tak by można było ją wyjadać łyżeczką.

Poranna kawa we dwoje – kilka dań, które pasują na śniadanie

Do porannej kawy we dwoje doskonale będą pasować zarówno tosty jak i słodkie naleśniki. Espresso doskonale sprawdzi się do potraw słonych i pikantnych, z kolei cappuccino bądź latte doskonale odnajdzie się wśród śniadań podanych na słodko. Nie ma tu żadnej reguły w wyborze śniadania. Ważne by było ono pożywne i smaczne. Romantyczna kawa w łóżku świetnie będzie komponować się również z owocami w towarzystwie pancakes czy gofrów. Dodajmy do tego słodki dżem, nutellę czy domowej roboty konfitury. Pijąc kawę w łóżku możemy również na śniadanie przygotować omlet z warzywami. To lekka propozycja, która dzięki pożywnym składnikom pozwoli nam na dostarczenie odpowiedniej ilości witamin i minerałów, z drugiej strony zaspokoi nasze apetyty aż do obiadu. Na śniadanie zawsze sprawdzi się również jajecznica. Czy kawa z rana jest zdrowa – wady i zalety Wokół tematu picia kawy o poranku narosło wiele mitów. Poniżej przedstawiamy kilka faktów które, postrzegane są jako wady i zalety picia kawy z rana. Chociaż skutki picia kawy na czczo nie zostały do tej pory dobrze przebadane a także nie ma jednoznacznego stanowiska, warto jednak decydować się na nią jako napój towarzyszący naszemu posiłkowi bądź chwilę po jego spożyciu. Dlaczego? Kawa pobudza wydzielanie soku żołądkowego, w związku z czym dobrze nim zaaplikujemy sobie dawkę kofeiny, coś w żołądku się znalazło. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które zmagają się z problemami typu refluks, podrażnienie błony śluzowej żołądka czy niestrawność. Wśród zalet wskazujemy przyspieszanie metabolizmu i pozytywny wpływ na opróżnianie żołądka. To szczególnie przydatna informacja dla osób, które chcą dbać o swoją linię. Dodatkowo kawa zmniejsza wchłanianie węglowodanów i tłuszczów, uwalnia kwasy tłuszczowe a także chroni przed chorobami: układu oddechowego, krążenia, nowotworem wątroby, udarem czy cukrzycą. Wykazuje również pozytywny wpływ w zapobieganiu chorobom Alzheimera i Parkinsona. Dzięki zawartości antyoksydantów takich jak kwas chinowy, chlorogenowy i kawowy niweluje wolne rodniki i opóźnia procesy starzenia.

Co zamiast kawy, czyli 4 energetyczne produkty o poranku

  • Zielona herbata: zawiera teinę, która jest jedną z odmian kofeiny. Posiada antyoksydanty i minerały. Wykazuje działanie pobudzające, ale również wyciszające. Kluczowy jest tu czas parzenia.
  • Matcha: to szczególny rodzaj zielonej herbaty. Porcja matchy działa jak mocne espresso.
  • Yerba Mate: to suszone liście ostrokrzewu paragwajskiego, które dodają więcej energii niż kawa, a efekt pobudzenia utrzymuje się dłużej. Zawierają cenne witaminy i minerały, wspomaga odchudzanie a także reguluje poziom cholesterolu.
  • Kakao: chociaż zawiera śladowe ilości kofeiny to jest cennym źródłem teobrominy, która wykazuje działanie pobudzające. Dodatkowo jest bogate w witaminy i minerały takie jak magnez, żelazo, cynk czy przeciwutleniacze.