Nic tak nie motywuje Twojego pupila, jak smakołyki i zabawki dla zwierząt. W końcu po dobrej zabawie należy się nagroda w postaci ulubionego przysmaku! Jakie przekąski najlepiej sprawdzą się dla psa, a jakie dla kota? Które zabawki dobrze wybrać do wygłupów w domu, a które na spacer? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziecie w poniższym artykule. 

Smaczki dla kota - jakie wybrać?

Rolą przysmaków jest przede wszystkim nagradzanie pupila za dobre zachowanie, a także urozmaicenie codziennej diety. Co więcej, pomagają one także w adaptacji nowym miejscu czy przyczyniają się do złagodzenia stresu. Najlepsze smaczki dla kota to przede wszystkim te, które mu smakują i nie szkodzą jego zdrowiu. Warto jednak pamiętać, że nie powinny one stanowić podstawy diety, dlatego też dobrze jest podawać je zwierzęciu jedynie okazyjnie. Przed zakupem koniecznie należy sprawdzić skład wybranego przysmaku, ponieważ wiele produktów dostępnych na rynku zawiera słabo przyswajalne zboża, tłuszcze roślinne, sztuczne barwniki czy wzmacniacze smaku, które mogą wpłynąć negatywnie na samopoczucie pupila. Najlepiej sprawdzą się te, wyróżniające się krótkim składem, w którym na pierwszej pozycji znajduje się mięso lub ryby. W sklepach można także znaleźć przysmaki wspomagają organizm w konkretnym problemie. Do najpopularniejszych zaliczamy chociażby te zapewniające zdrowe i lśniące futro poprzez wysoką zawartość witamin, wspierające higienę kocich zębów czy zapobiegające tworzeniu się kul włosowych w żołądku.    

Jakie przysmaki dla psa?

Smakołyki dla psa to doskonała nagroda i cenna pomoc w codziennych treningach. Podobnie jak w przypadku kotów, wspomagają także uzupełnienie codziennej diety o wartościowe witaminy i minerały, ułatwiając sprawne funkcjonowanie całego organizmu. Należy jednak uważać, gdyż smak takich przysmaków wynik głównie z tłuszczy, dlatego powinny być stosowane z rozwagą. Na szczęście najpopularniejsze są produkty bazują na suszonym mięsie, takim jak drób, wołowina czy jagnięcina. Staraj się jednak wybierać te, które posiadają opakowania jednostkowe, uwzględniające skład produktu - wówczas masz pewność, co podajesz swojemu pupilowi. Chętnie wybierane są także smaczki w postaci ciasteczek, pasków, spiralek czy miękkich kawałków, które idealnie nadają się do nagradzania psa podczas spacerów czy treningów. Wiele przekąsek ma także na celu wsparcie organizmu pupila - do najpopularniejszych należą dentystyczne, na stawy i kości, na włosy i sierść, dla zwierząt z nadwagą czy dla alergików. 

Domowe zabawki dla zwierząt 

Psy i koty większość swojego życia spędzają zamknięci w domu czy mieszkaniu, jeśli nie mają dostępu do zamkniętego ogrodu, dlatego warto umilić nieco ten czas swoim pupilom. Najlepszą opcją będzie samodzelne wykonanie zabawek, które nie tylko zapewnią rozrywkę, ale również pozwolą na zwiększenie aktywności fizycznej, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko nadwagi. Dla psa najlepiej sprawdzi się szarpak wykonany z zaplecionych w warkocz pasków materiału - warto mieć jednak na uwadze, by była to miękka tkanina. Dla kota z kolei dobrym pomysłem będzie stworzenie myszki z plastikowej wydmuszki lub styropianowej formy z doczepionym piórkiem. Doskonałym pomysłem okaże się także “wędka”. Do jej przygotowania wystarczy dłuższy patyk, kawałek włóczki lub grubszego sznurka oraz zabawka, którą zamontujemy na jej końcu.   

Zabawki dla zwierząt - jakie sprawdzą się na spacerze?

Gdy pogoda za oknem dopisuje, warto zabrać swojego pupila na dłuższy spacer czy do parku, gdzie nie tylko się dotleni, ale również spożytkuje nadmiar energii, przez co po powrocie będzie spać spokojnie. Jakie zabawki do zabawy na zewnątrz sprawdzą się najlepiej?

  • Dla psa doskonałą opcją będą przede wszystkim różnego rodzaju piłki, które idealni nadadzą się do nauki lub praktykowania aportowania. Warto jednak unikać produktów wykonanych z twardego, łamliwego plastiku. Na spacerze dobrze sprawdzi się także frisbee. Nie należy także zapominać o wygodnych szelkach, a także butelce z wodą.
  • Dla kota podstawą dłuższego spaceru są komfortowe szelki, nieograniczające ruchu zwierzaka. Tutaj warto postawić na bardziej statyczne zabawki, którymi pupil będzie mógł się pobawić siedząc na trawie czy kocu. Oczywiście możemy się pokusić o zabranie małej piłeczki czy sztucznej myszki, jednak nie powinniśmy rzucać jej zbyt daleko.     

Chcąc jak najlepiej o swojego pupila, warto zapewnić mu nie tylko zdrową i zbilansowaną dietę, ale również zadbać o odpowiednią ilość aktywności fizycznej.