Uporządkowana przestrzeń wokół nas ułatwia zrelaksowanie się i pozwala zapomnieć o obowiązkach. W schludnym, czystym pokoju po prostu przyjemnie się przebywa. Nic więc dziwnego, że sypialnia to miejsce, w którym należy szczególnie dbać o porządek. Jeśli jednak masz z tym problem, przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak zapanować nad bałaganem.

Postaw na funkcjonalne meble

To niemal podstawa każdej sypialni. Pokój ten przeznaczony jest do wypoczynku. Nie traktuj go więc jak składowiska niepotrzebnych przedmiotów lub bibelotów. Jeśli Twoja sypialnia jest niewielka, pomyśl o zakupie praktycznych mebli, które nie tylko są wygodne i eleganckie, ale także nie zajmują dużej powierzchni. Jeśli chodzi o łóżko, wybierz takie, które ma wbudowaną dużą szufladę, w której bez problemu będziesz mógł pomieścić większość pościeli czy innych tekstyliów. Wybierając szafę, warto zdecydować się na model przesuwany z lustrem dzięki któremu pokój optycznie się powiększy. Dobrze jest też zakupić wygodny fotel, w którym będziesz mógł się wygodnie rozsiąść i poczytać książkę lub po prostu odprężyć się.

Nie odkładaj ścielenia łóżka

Dużo osób wstaje zbyt późno, aby zająć się uporządkowaniem łóżka po przespanej w nim nocy. To duży błąd, ponieważ pozostawiając łóżko w nieładzie nie będziemy mieli wrażenia, że tak właściwie dzień już się dla nas rozpoczął. Postępując w ten sposób, zaburzamy nasz rytm dnia, a co więcej, pozostawiamy bałagan, z którym po powrocie z pracy będziemy musieli się uporać. Jeśli chcesz zapobiec temu problemowi, pamiętaj, aby wstać pięć minut wcześniej i pościelić łóżko.

Wyposaż się w pudełka do przechowywania

Jeśli posiadasz dużo różnych przedmiotów, dobrym pomysłem będzie ich odpowiednia organizacja w sypialni. Do tego celu świetnie nadają się różnego rodzaju pojemniki, które posłużą jako miejsce do przechowywania drobiazgów. Takie pudełko może być plastikowe, wiklinowe, materiałowe, a nawet drewniane. Wszystko zależy od Twoich preferencji oraz stylu, w którym urządzona jest sypialnia. Jeśli jesteś osobą kreatywną, możesz także stworzyć własne pudełko, malując drewnianą szkatułkę farbą akrylową lub wykorzystując technikę decoupage. Przygotowane pojemniki oznacz małą karteczką, aby wiedzieć, co się w nich znajduje – takie rozwiązanie ułatwi szukanie konkretnego przedmiotu. Następnie posegreguj wszystkie bibeloty i umieść w przeznaczonych do tego pudełkach. Pojemniki możesz schować pod łóżko, do szafy lub trzymać gdzieś na widoku, jeśli stworzyłeś z nich małe dzieła sztuki.

Nie zapomnij o materacu

Podłoże, na którym śpisz to także niezwykle istotny element każdej sypialni. W związku z tym, pamiętaj o wybraniu odpowiedniego modelu.