Suplementy diety w ostatnich latach stały się coraz bardziej popularne, dlatego też sięga po nie większość Polaków. Niestety, duża część z nich robi to zupełnie nieprzemyślanie, przyjmując “na ślepo” kolejne tabletki. Jak zatem wybrać odpowiednie preparaty i na co zwracać uwagę podczas zakupu? Zapraszamy do lektury! 

Czym właściwie są suplementy diety?

Obecnie można spotkać w aptekach suplementy diety wspomagające organizm w praktycznie wszystkich aspektach. Czym jednak są te preparaty? Zgodnie z ogólną definicją są to środki spożywcze, mające na celu uzupełnienie codziennej diety o brakujące witaminy i mikroelementy, które przy aktywnym i intensywnym trybie życia dość szybko się wypłukują. Przy intensywnych niedoborach może się pogorszyć nasze ogólne samopoczucie oraz pojawić się mogą nieprzyjemne dolegliwości obniżające komfort życia. Wówczas sięgnięcie po odpowiedni suplement uzupełniający braki możemy w łatwy sposób wrócić do normalnego funkcjonowania. Nie należy jednak zapominać, że przyjmowanie tego typu preparatów na własną rękę może jedyni zaszkodzić, dlatego przed zakupem warto wykonać podstawowe badania krwi i skonsultować się z lekarzem.   

Suplementy diety a produkty lecznicze 

Najprościej mówiąc suplementy diety są środkami spożywczymi, które wspomagają codzienne funkcjonowanie organizmu, natomiast leki posiadają w swoim składzie substancje lecznicze, umożliwiające walkę z objawami i przyczynami choroby. Jak zatem je odróżnić? Przede wszystkim lek powinien mieć nadrukowany numer pozwolenia wprowadzenia go do obrotu. Różnią się od siebie także składem - mowa tutaj o składniku, a także jego dawce. Co więcej, suplementy diety nie posiadają właściwości farmakologicznych opartych o stan wiedzy naukowej. Dodatkowo oba te preparaty mają inne przeznaczenie, sposób użycia czy ryzyko związane z zastosowaniem. 

Czy suplementy na pewno są Ci potrzebne?

Nie ma wątpliwości, że do prawidłowego samopoczucia każdego dnia niezbędna jest odpowiednia dawka witamin i mikroelementów, które powinny być w  pierwszej kolejności dostarczane ze spożywanych posiłków. Jeśli nasza dieta nie jest zbilansowana, mogą pojawić się po pewnym czasie niedobory, których skutkiem może być osłabienie lub gorsze funkcjonowanie któregoś z układów w organizmie. Warto zatem zwrócić uwagę na to, co jemy. Ograniczyć do minimum lub całkowicie wyeliminować należy przetworzoną żywność, którą warto zamienić na zdrowe, samodzielnie przygotowywane posiłki bogate w warzywa, owoce i błonnik. Oczywiście w przypadku dużych niedoborów warto sięgnąć po suplementy diety, jednak wybór produktów powinien być dokładnie przemyślany i skonsultowany ze specjalistą. 

Przed zakupem sprawdź skład produktu!

Suplementy diety aktualnie dostępne na rynku różnią się o siebie nie tylko ceną czy producentem, ale także składem, przez co można zaobserwować ich odmienne działanie. Poziom witamin i minerałów powinien przede wszystkim uwzględniać górne bezpieczne poziomy dziennego zapotrzebowania ustalone na podstawie naukowej oceny ryzyka. Minimalna ilość to nie mniej niż 15% referencyjnych wartości spożycia. Przed zakupem warto jednak dokładnie zapoznać się ze składem produktu. Należy unikać tych, w których zastosowano pieprz metystynowy, chlorowodorek johimbiny, pankreaktynę, DMAA, Ibutamoren, ligandrol czy ostarynę. Wszystkie z wymienionych składników mogą mieć negatywny wpływ na cały organizm. 

Najpopularniejsze suplementy 

Oczywiście wszystkie witaminy i minerały mają bardzo duży wpływ na nasz organizm, jednak można wyróżnić grupy tych najpopularniejszych, które są kluczowe w codziennej diecie, np.

  • witamina D - jej optymalny poziom wspomaga metabolizm niektórych hormonów, umożliwiając utrzymanie ich na właściwym poziomie. Odgrywa także dużą rolę w osteoporozie, dając całemu szkieletowi optymalną wytrzymałość.
  • witaminy z grupy B - przede wszystkim biorą udział w metabolizmie energetycznym organizmu, co jest ważne w szczególności dla osób prowadzących aktywny tryb życia.
  • magnez - odgrywa kluczową rolę w metabolizmie energii i komunikacji komórkowej, a także bierze udział w działaniach mięśniowych. 
  • cynk - jest on odpowiedzialny za zwiększanie i stabilizowanie poziomu testosteronu.
  • potas - odpowiada między innymi za przekazywanie impulsów elektrycznych między komórkami, a także bierze udział w budowie aminokwasów i białek. 

Prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu zależy przede wszystkim od optymalnego poziomu witamin i minerałów. Przy większych niedoborach warto sięgnąć po sprawdzone suplementy diety.