Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów, jakie spożywamy każdego dnia. Idealnie komponuje się zarówno z ciepłym posiłkiem czy kanapką, jak i kawałkiem ciasta. Jakie zatem wyróżniamy rodzaje tego trunku oraz jaki ma on wpływ na nasze zdrowie? Zapraszamy do lektury! 

Herbata - zielona czy czarna?

Odmian herbaty, które możemy znaleźć na rynku jest naprawdę sporo, jednak najczęstszym dylematem jest wybór pomiędzy czarną a zieloną. Warto wiedzieć, że oba rodzaje powstają z listków tej samej rośliny - różnią się jedynie procesem obróbki. To właśnie od niego zależy smak i aromat herbaty.  

  • Herbata czarna - ma ona przede wszystkim wyrazisty smak i ciemniejszy kolor. W zależności od czasu parzenia wykazuje ona różnorodne właściwości - po ok. 2-3 minutach napar pobudza, natomiast zaparzany ok. 4-5 minut działa kojąco i wyciszająco. Warto także wspomnieć, że ma ona pozytywny wpływ też na układ krwionośny oraz opóźnia starzenie się organizmu. Co ciekawe, czarna herbata spowalnia również rozwój zmian próchnicznych. 
  • Herbata zielona - do jej podstawowych właściwości możemy zaliczyć chociażby to, że wpływa na poprawę koncentracji, a także redukuje stres i ogólne napięcie. Zalecana jest przede wszystkim osobom z nadciśnieniem, ponieważ zmniejsza szanse na zawał serca. Co więcej, napar ten działa oczyszcza organizm z toksyn oraz dostarcza spore ilości witamin i elektrolitów. Zielona herbata wykazuje także działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne, dlatego może być z powodzeniem stosowana do łagodzenia stanów zapalnych oczu czy skóry. 

Skutki uboczne częstego picia herbaty

Jak widać, herbata posiada wiele właściwości zdrowotnych, które wspomagają pracę całego organizmu. Należy jednak pamiętać, że spożywanie tego naparu w nadmiernych ilościach może mieć skutki uboczne. Pierwszym z nich jest chociażby zmniejszone wchłanianie żelaza, ponieważ herbata jest bogatym źródłem garbników, które mogą w pokarmach wiązać się z żelazem, przez co staje się niemożliwe do wchłonięcia przez organizm. Warto również wspomnieć, że kubek tego napoju (ok. 240 ml) zawiera od 11 do 61 mg kofeiny, przez co wypicie zbyt dużych ilości może powodować nadmierne pobudzenie, dlatego warto postawić na odmiany białe i zielone. Spożycie czarnej herbaty na mniej niż 6 godzin przed snem negatywnie wpłynie także na wydzielanie melatoniny, przez co nocny wypoczynek nie będzie tak efektywny. Na uwagę zasługuje także fakt, że napój ten w zbyt dużych ilościach lub wypity na czczo może wywoływać nudności czy zgagę. 

Jaką herbatę wybrać? 

Udając się do herbaciarni, możemy dostrzec naprawdę duży wybór herbat, które w zależności od gustu łatwo dopasować do swoich oczekiwań. Oprócz czarnej i zielonej dostępne są także:

  • herbaty owocowe - uwielbiane są bez względu na wiek czy upodobania. Mnogość kompozycji i zapachów zdecydowanie zachęca do spróbowania! Najlepiej jest jednak wybrać produkt, który nie zawiera sztucznych aromatów, a w jego składzie znajdziemy tylko susz z owoców i kwiatów. 
  • herbaty ziołowe - są to kompozycje suszonych i dokładnie wyselekcjonowanych ziół o prozdrowotnych właściwościach. Są one doskonałym uzupełnieniem zdrowej i zbilansowanej diety. 
  • herbaty białe - sporządzane są z młodych pąków i liści zbieranych wczesną wiosną, dzięki czemu zachwycają swym delikatnym smakiem i aromatem. 
  • herbaty czerwone (PU ERH) - zwane są także półfermentowanymi, ponieważ jej liście poddawane są fermentacji do momentu aż przybiorą odpowiedni kolor. Wyróżnia się dość specyficznym smakiem, jednak posiada wiele prozdrowotnych właściwości, dlatego warto wprowadzić ją do swojej diety. 
  • herbaty niebieskie (OOLONG) - powstaje z tych samych liści co herbata zielona i czarna, jednak swoich właściwości nabiera dopiero po częściowej lub całkowitej fermentacji. Ceniona jest przede wszystkim za związki polifenolowe, alkaloidy, taninę, olejki eteryczne oraz niewielkie ilości witamin i minerałów. 

Herbata na całym świecie stanowi jeden z głównych napojów. Warto w takim razie posmakować wszystkich dostępnych rodzajów, by móc ocenić, która idealnie trafia w nasze gusta.